Cytomegalia

Cytomegalia u niemowląt i małych dzieci

Lekarze często podkreślają, jak niebezpieczna może być cytomegalia pojawiająca się w momencie, w którym kobieta oczekuje dziecka zwracając uwagę przede wszystkim na zagrożenie, jakie choroba stanowi dla osłabionego organizmu. O dużym zagrożeniu można mówić i wówczas, gdy choroba dopadnie noworodka, niemowlę albo małe dziecko, organizm malucha może mieć bowiem trudności z wytworzeniem przeciwciał pozwalających na pokonanie wirusa cytomegalii.

Największe wyzwanie dla lekarzy stanowi leczenie noworodków, u których pierwotna infekcja może wywołać wiele poważnych schorzeń. Zazwyczaj po potwierdzeniu choroby zapada decyzja o hospitalizowaniu dziecka, w zależności od stanu zaawansowania choroby noworodek trafia więc do szpitala na dwa lub trzy tygodnie. W tym czasie dziecku podawany jest gancyklovir, a lekarze monitorują zarówno wpływ leku na cytomegalowirusy, jak i ewentualne skutki uboczne jego stosowania.

Nieco bardziej skomplikowane jest leczenie cytomegalii atakującej układ nerwowy, tak lekarze, jak i rodzice dziecka muszą mieć bowiem świadomość tego, jak bardzo niebezpieczne potrafią być ewentualne powikłania. Podczas leczenia małych dzieci zmagających się z problemem cytomegalii należy mieć na uwadze i to, że leki stosowane w terapii nie likwidują cytomegalowirusa, a jedynie przyczyniają się do tego, że nie rozwija się on tak szybko, jak miałoby to miejsce bez wspomagania z zewnątrz. Oznacza to, że nawet po ustąpieniu objawów świadczących o chorobie dziecko nie powinno być pozostawione samemu sobie, a rodzice muszą pamiętać, aby przez co najmniej rok składać regularne wizyty u leczącego malucha pediatry. Takie postępowanie pozwoli szybko zareagować w wypadku pojawienia się kolejnej infekcji i z pewnością osłabi jej zasięg oraz skalę wywołanych przez nią szkód. W trakcie walki z chorobą dzieciom podawane są również leki łagodzące objawy cytomegalii (na przykład leki przeciwgorączkowe), a w przypadku ciężkich infekcji również gotowe przeciwciała, które mogą pomóc organizmowi w walce z chorobą.