Rzęsistkowica

Czym jest rzęsistek pochwowy?

jeansy Rzęsistkowica jest dość poważną infekcją pasożytniczą przenoszoną drogą płciową. Schorzenie to wywołuje rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), który w najczęstszych przypadkach odpowiedzialny jest za infekcję narządów płciowych u kobiet. Rzęsistkowica, choć znacznie rzadziej, może wystąpić również u mężczyzn. Zdaniem badaczy, rzadsze występowanie tego schorzenia u kobiet jest spowodowane tym, że cynk znajdujący się w płynie prostaty hamuje rozwój oraz rozmnażanie rzęsistka. Objawy tej choroby są bardzo podobne do innych schorzeń przenoszonych drogą płciową, w związku z czym rzęsistkowica zostaje zdiagnozowana stosunkowo rzadko. Na chwilę obecną szacuje się, że nawet około 20% mężczyzn oraz 70% kobiet może być nosicielem rzęsistka. (więcej o rzęsistkowicy znajdziesz na dedykowanej stronie: http://rzesistkowica.pl/)

Przyczyny zakażenia

Do zakażenia rzęsistkiem pochwowym w najczęstszych przypadkach dochodzi podczas stosunku płciowego. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż pasożyt ten może bytować poza organizmem ludzkim. Do zakażenia może zatem dojść w wyniku kontaktu z innymi, zainfekowanymi przedmiotami. Niebezpieczne może okazać się korzystanie z toalet publicznych, a także wspólne użytkowanie pewnych przedmiotów, zwłaszcza ręczników, pościeli, czy gąbek do mycia. Rzęsistek ma możliwość szybkiego przemieszczania się oraz wnikania do pochwy kobiety. Do zakażenia może ponadto dojść w wyniku kontaktu pośredniego, na przykład na basenie. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu może być także posiadanie zwierzęcia domowego, który może być nosicielem rzęsistka. W grupie ryzyka znajdują się ponadto osoby, które utrzymują kontakty seksualne z wieloma partnerami, a także kobiety po menopauzie. Szybkość przemieszczania się rzęsistka prowadzi do atakowania wielu narządów i dalszego bytowania w pochwie oraz w jajnikach u kobiety, a także w cewce i pęcherzu moczowym u mężczyzn.

Objawy rzęsistkowicy

Do najczęstszych objawów rzęsistkowicy pojawiających się w przypadku kobiet, należy zaliczyć: ból, swędzenie oraz pieczenie pochwy. Zauważa się ponadto silny ból podczas oddawania moczu, a także w trakcie stosunku płciowego. Niekiedy pojawia się także charakterystyczna wydzielina z pochwy o barwie zielonawo-żółtej. Ma ona bardzo nieprzyjemny zapach. Mężczyźni odczuwają z kolei nadmierną potrzebę oddawania moczu, a czynności tej towarzyszy dość silny ból. Z cewki moczowej może ponadto wydobywać się wydzielina o białym kolorze. Charakterystyczne jest także uczucie dyskomfortu po stosunku płciowym.

Leczenie

Leczenie rzęsistkowicy powinno przede wszystkim obejmować oboje partnerów seksualnych. Zalecana jest ponadto wstrzemięźliwość seksualna do momentu zakończenia terapii. W ramach leczenia stosuje się najczęściej różnego rodzaju pochodne imidazolu, a więc przede wszystkim: metronidazol, ornidazol, czy tinidazol. Efektywność takiego leczenia ocenia się na 95%. Po zakończeniu terapii konieczne jest przeprowadzenie badań kontrolnych, mniej więcej po upływie trzech tygodni. Celem leczenia wspomagającego zaleca się także stosowanie preparatów, których zadaniem jest przywrócenie naturalnej kwasowości środowiska pochwy.