Cytomegalia

Jak dochodzi do zarażenia cytomegalią?

Wspominaliśmy o tym, że cytomegalia to choroba bardzo powszechna. Za swego rodzaju szczęście można zatem uznać to, że u większości zainfekowanych przebiega bezobjawowo nie wywierając istotnego wpływu na organizm. Jak łatwo się domyślić powszechność cytomegalii w dużej mierze spowodowana jest tym, że nietrudno jest zainfekować się wirusem, który ją wywołuje.

Rzeczywiście, źródłem zakażenia może być ślina, mocz, pot, sperma i wszelkie inne wydzieliny ludzkie, chronienie się przed infekcją nie jest więc prostym zadaniem. Warto przestrzegać podstawowych zasad higieny i ograniczać kontakty z osobami, o których wiemy, ze mogą być nosicielami choroby, lekarze są jednak zdania, że nawet te środki ostrożności mogą niekiedy okazać się niewystarczające. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy nie lepiej przejść chorobę będąc osobą w pełni sprawną fizycznie i wytworzyć w swoim organizmie przeciwciała zamiast ryzykować, że cytomegalia dopadnie nas, gdy nasz organizm będzie osłabiony innymi chorobami i nie będzie w stanie bronić się przed cytomegalowirusem.

Mówiąc o zakażeniu cytomegalią powinniśmy pamiętać zresztą i o tym, że choć jest to choroba zakaźna, przebycie jej wcale nie chroni nas przed kolejną infekcją. Na szczęście przeciwciała wytworzone przez organizm walczący z wirusem, okazują się wyjątkowo skuteczne podczas ewentualnych nawrotów choroby.